Kaskadowe ładowanie klas

Kaskadowość większości ludzi związanymi z web developementem pewnie kojarzy się z kaskadowymi arkuszami styli (CSS). Jest to poniekąd słuszne skojarzenie, ponieważ daje pewne wyobrażenie czym ona jest.

W CSS-ach kaskadowość znaczy nie mniej, nie więcej tyle, że właściwości stylu zdefiniowane dla elementów wyżej w drzewie dokumentu propagują się w dół drzewa aż do momentu kiedy nie zostaną nadpisane przez właściwości elementów niżej w hierarchii.

W PHP istnieje technika oparta na podobnych założeniach, realizowana dzięki magicznej funkcji __autoload. Na czym więc polega ?

Załóżmy, że mamy pewną hierarchię klas:

--A

---B
----E

---C
----D
----E

Każda z tych klas dziedziczy bezpośrednio lub pośrednio z klasy A. Załóżmy teraz, że chcielibyśmy zmienić zachowanie wszystkich klas dziedziczących z A. Jednym z rozwiązań jest po prostu modyfikacja odpowiedniej metody z klasy A, jest to oczywiście najlepsze wyjście, z kilkoma wyjątkami, z których najpoważniejszym jest to, że klasa A należy do pewnej zewnętrznej biblioteki.

Klasycznym przykładem tego typu są formularze dziedziczące z Zend_Form. Mamy już gotowych n-bardzo dużo formularzy, jednak nagle okazało się, że trzeba im globalnie coś zmienić. Nie możemy za bardzo modyfikować samego Zend_Form-a ponieważ należy on do zewnętrznej biblioteki i w razie modyfikacji go, będzie problem z migracją do nowszych wersji frameworka.

Zmiana tych n-bardzo wielu klas, aby dziedziczyły z innej pośredniej klasy, która dziedziczy z Zend_Form będzie procesem bardzo pracochłonnym.

W tym momencie z pomocą przychodzi nam kaskadowość. Dzięki niej będziemy mogli podmienić oryginalną klasę Zend_Form, bez modyfikacji jej kodu.

Po pierwsze będzie nam potrzebna odpowiednia struktura katalogów:

-test_cascading
--base
---application
----forms
---library
----Zend
--modified
---library
----Zend

Naszą zmodyfikowaną klasę Zend_Form umieścimy w podkatalogu “modified” w takiej samej ścieżce jak w katalogu “base”.

Podczas ładowania naszych formularzy, które dziedziczą z Zend_Form, autoloader najpierw sprawdzi, czy istnieje plik z klasą w wersji zmodyfikowanej w katalogu “modified/library/Zend…” a gdy go nie ma, załaduje go z katalogu “base/library/Zend…”

Kod:

function __autoload($className){

$sPath = str_replace('_','/',$className).'.php';

$aCascade = array('modified/library','base/library');
foreach($aCascade as $branch){
  if(file_exists($branch.'/'.$sPath){
    require $branch.'/'.$sPath;
    return;
  }
}
}

Osobiście wykorzystuje kaskadowość również w innych celach. M.in gdy tworze w projekcie osobny branch na jakąś funkcjonalność, dokładam po prostu kolejny katalog w kaskadzie tylko z koniecznymi plikami, zamiast cały projekt branchować.

Na koniec jeszcze trzy słowa o wadach kaskadowości.

 • Po pierwsze, kaskadowość w pewnym stopniu spowalnia kod – więcej dostępów do dysku w zależności od długości kaskady. Dlatego w miarę możliwości należy jej używać tylko w środowisku developerskim.
 • Po drugie zbyt wiele plików w kaskadzie prowadzi do tego, że możemy się pogubić gdzie co w końcu było.

Jak widać więc, kaskadowe ładowanie klas jest mieczem obosiecznym i jak każdą rzecz należy stosować ją z umiarem.

P.S
z kaskadowości korzysta między innymi framework KOHANA.

 1. batman says:

  Jakoś mnie nie przekonałeś do tej idei. Zwłaszcza w kontekście ZF. Jeśli korzystam z rozwiązań, o których wiem, że będę je musiał rozszerzyć, pierwszą rzeczą jaką robię jest napisanie klasy (nawet pustej), która dziedziczy z klasy frameworka. Wówczas wspomniane nieprzewidziane modyfikacje wprowadzam w tej klasie. Oprócz dziedziczenia mamy jeszcze do dyspozycji kompozycję.

  Jakiś czas temu natknąłem się na implementację w PHP metod rozszerzeń z C# (extension methods), która pozwala na wstrzyknięcie do danego obiektu nowych metod. Niestety nie działa to zbyt szybko 😉

 2. Wojciech Soczyński says:

  Nie przekonuje nikogo do tej idei, po prostu ją przedstawiam, przydaje się w niektórych sytuacjach.

 3. Krzysiek says:

  Korzystam z kohany i uwazam ze wlasnie ta kaskadowosc jest duzym ulatwieniem przy tworzeniu kolejnego wdrozenia w oparciu o stary modul.

 4. Wojciech Soczyński says:

  Ja też uważam, że to świetna rzecz, dlatego warto by ludzie poznali tą technikę :)

 5. Global Dope Here this offshoot

 6. alanispat says:

  I’m an academic writer who loves to bring smiles to people’s face.

  Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several companies whose mission is to help people solve writing problems.
  I love traveling and have visited several places in the past few years.
  I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My works are available in several parts of the world. And I’m currently working with service providers that help people save time. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a writer.
  I can handle any kind of writing project and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their writing problems and I accept. I find pleasure in helping them to solve their problems as a writer.

  Professional Writer – Alanis Patton – Greaternewarkcharterschool Band

 7. Hi guys, it’s Victoria Patton here!
  I work as a professional an essay writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing skills in my school years. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my remaining semesters of college.
  Ever since school, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the essays that I have created have been sold around Europe and the United States.
  In my line of work, I have become used to hearing, “Victoria, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

  Professional Writer – Victoria – A2zcareers Team

 8. Avalanchepvj says:

  ???????,??????????! .

 9. Holographicxen says:

  ???????,??????????! .

 10. Professionalcmi says:

  ???????,??????????! .

 11. Milwaukeegle says:

  ???????,??????????! .

 12. Bluetoothhul says:

  ???????,??????????! .

 13. taylormor says:

  Hello ,
  I’m Amber Crouch.
  If you’ve ever been too busy and couldn’t finish a research assignment , then you’ve come to the right place. I assist students in all areas of the writing technique. I can also write the essay from start to finish.
  My career as a professional writer started during high school. After learning that I was very capable in the field of academic writing, I decided to take it up as a job .

  Talented Academic Writer- Amber- Click here Corp

 14. lynseyvel says:

  My name is Lynsey Velasquez. And I am a professional academic writer with many years of experience in writing.

  My interest is to solve problems related to writing. And I have been doing it for many years. I have been with several organizations as a volunteer and have assisted clients in many ways.
  My love for writing has no end. It is like the air we breathe, something I cherish with all my being. I am a passionate writer who started at an early age.
  I’m happy that I`ve already sold several copies of my poems in different countries like Canada and China and others too numerous to mention.
  I also work in a company that provides assistance to many clients from different parts of the world. Clients always come to me because I work no matter how hard their projects are. I help them to save time, because I feel fulfilled when people come to me for writing help.

  Academic Writer – Lynsey Velasquez – Iseet-Papers Confederation

 15. Earnings on the Internet from $9569 per day: http://pittparalam.ga/utuc says:

  READY EARNINGS ON THE INTERNET from $7856 per day: http://compkamigroll.tk/lh4j

 16. liam says:

  Hello ,
  I’m Liam Scott.
  If you’ve ever been too busy and couldn’t finish a academic paper, then you’ve come to the right place. I work with students in all areas of the writing steps . I can also write the paper from start to finish.
  My career as an academic writer started early in college . After learning that I was very capable in the field of academic writing, I decided to take it up as a job .

  Talented Academic Writer- Liam- Natalie Crawford Band

 17. Get $7366 pеr wеек: http://ihfrdxdrap.trustprog.com/d1758f567c says:

  Fwd: $ 10,000 success story. Ноw I mаkе $10000 реr mоnth thrоugh Рassivе Income: http://gxtvedia.daylibrush.com/947ecf42

 18. kobie says:

  Hello, I am Kobie Odling an expert in academic writing.

  I love solving people’s problems and make them happy. That is what I have been doing for decades now.
  I have been writing since I was 12 years old and never knew it would turn out to be a full-time career. I have also been able to handle several projects that involves writing. And I worked in three organizations as a volunteer to assist people.My hobbie has always been to help people succeed. And I go the extra mile to make that happen.
  I enjoy writing academic papers and have helped people from countries like Australia.
  I work with a service provider whose mission is to provide quality works and make people happy. In fact, many clients come to me for professional help on a daily basis because they know I always deliver. And I will continue to provide nothing but the best to build trust like I have been doing for the past few years.

  Academic writer – Kobie – baileyanderson/writemyessay.todayConfederation

 19. lowrie says:

  Thanks for stopping by my page! I’m Lowrie.
  Even though I jokingly credit my grandmother for my writing talent, I know that it is a skill I have fostered from childhood. Though my aunt is a writer, I also started out young.
  I’ve always had a way with words, according to my favorite teacher . I was always so excited in science when we had to do a research assignment .
  Now, I help current pupils achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to schools because I understand the obstacles they must overcome to graduate.

  Lowrie Aston – Professional Writer – My Custom Essay Team

 20. philip says:

  Hi, my name is Philip Flowers!

  I`m an academic writer and I`m going to change your lifes onсe and for all
  Writing has been my passion for a long time and now I can`t imagine my life without it.
  Most of my books were sold throughout Canada, USA, China and even India. Also I`m working with services that help people to save their nerves.
  People ask me “Hey, Philip Flowers, I need your professional help” and I always accept the request, `cause I know, that only I can solve all their problems!

  Professional Academic Writer – Philip Flowers – Bronwyn LeighBand

 21. keiren says:

  Good day and welcome to my website . I’m Keiren.
  I have always dreamed of being a writer but never dreamed I’d make a career of it. In college, though, I assisted a fellow student who needed help. She could not stop complimenting me . Word got around and someone asked me for to write their paper just a week later. This time they would compensate me for my work.
  During the summer, I started doing academic writing for students at the local college. It helped me have fun that summer and even funded some of my college tuition. Today, I still offer my research paper writing to students.

  Writing Specialist – Keiren – standrewspres.org Confederation

 22. vardenafil says:

  Non-specific Message Here this product
  levitra: https://levitrahill.com/# vardenafil

 1. There are no trackbacks for this post yet.

Leave a Reply

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.