Fork PHP

Przeglądając dzisiaj dzone natrafiłem na ciekawy wpis Roberta Eisele, który “for fun” stworzył sobie swój fork PHP oparty na wersji 5.3.6. Wrzucił tam kilka ciekawych funkcji do obsługi stringów, trochę optymalizacji, obsługę literalnych liczb binarnych oraz krótką notację dla tablic. Pełną listę znajdziecie na jego stronie. Jak sam twierdzi nie zamierza rozwijać tego forka, jest to raczej proof of concept i będzie starał się by te ulepszenie trafiły do “oficjalnej wersji”. Źródła można jak zwykle ściągnąć z GitHub-a. Co sądzicie o ulepszeniach, które wprowadził Robert ?

 1. michał says:

  Skrócona notacja tablic bardzo by się przydała!

  Orientujesz się, czy są może plany wprowadzenia tego do standardowej dystrybucji?

 2. Kilka rzeczy bardzo przydatnych:
  – short array notation,
  – negative array offsets
  – foreach dla stringów
  – binary numbers

  Mikrooptymalizacje pewnie średnio przydatne, ale w sumie czemu nie.

  Natomiast nie podobają mi się nowe funkcje w przestrzeni globalnej , wyłączenie $_REQUEST, ENT_QUOTES i UTF-8 i inne zmiany ze względu na kompatybilność wsteczną i możliwe konflikty z kodem już napisanym. To powinno być co najmniej konfigurowalne i wyłączalne. Np. taki konstrukt exists().

  Przeróbka mysql_real_escape_string() niepokoi ze względów bezpieczeństwa – niestety w MySQLu tylko serwer może escape’ować dane, są problemy z charsetem, które są nie do wyśledzenia po stronie klienta, w związku z tym nie da się napisać funkcji, która by to escape’owała offline.

  Jeśli coś miałoby się znaleźć w głównym PHP, głosuję za short array notation.

 3. @michał: Jest w tej chwili krótka notacja ponownie dyskutowana, już dawno miałem o tym napisać, ale dyskusja jest bardzo długa i czekam aż się zakończy by móc podać ostateczne wnioski.

  @krzysztof: najgorsze są ficzery, które można włączać i wyłączać – kończą się tym, że dla świętego spokoju wszyscy je wyłączają, jak np short tag

 4. Iks says:

  Polecam poczytac komentarze na tamtym blogu. Kilku developerów zabrało głos – poza publicznym kanałem dorzucono kilka dodatkowych uwag, np.:
  if they would only lay off on the silly patches…
  I guess today is the “wow, php’s got {silly} forked” day

  Momentami odnoszę wrażenie, że w logo PHP powinien widnieć napis: “Open source is cool… But! THIS IS SPARTA!” – nawiązanie m.in. do komentarza Pierre’a na wspomnianym blogu.

 5. Moim zdaniem fajnie by było, żeby ktoś zrobił właśnie fork PHP konkretny i zaczęła się konkurencja bo przez to, że jest monopol jednego interpretera to wszystko dzieje się baaaardzo wolno…

 6. singles says:

  Ooo, jest nadzieja na krótkiego arraya 😉
  Swoją drogą, na swieżo z Twittera – na wspomniany temat i ogólnie internalsów: http://leftontheweb.com/message/What_PHP_needs_well_what_I_think_it_needs

 7. @singles: właśnie to czytałem i niestety trudno się nie zgodzić z opinią autora, internalsy to dżungla…

 1. There are no trackbacks for this post yet.

Leave a Reply

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.